Endorsements

“I strongly endorse Judge Rebecca Dallet for the Wisconsin Supreme Court. I am continually impressed with Judge Dallet’s passion for the law and her performance on the bench. Her significant judicial experience, service with distinction and integrity, intelligence, and independence make her the best candidate for our court.” 

Judge Lisa Stark, Wisconsin Court of Appeals District III

Judges

Judge James Babler, Barron County Circuit Court
Judge Marc Hammer, Brown County Circuit Court
Judge Tim Hinkfuss, Brown County Circuit Court
Judge Mark Warpinski, Brown County Circuit Court
Judge Ken Kutz, Burnett County Circuit Court*
Judge Steven Cray, Chippewa County Circuit Court
Judge Rory Cameron, Chippewa County Circuit Court*
Judge Phillip Chavez, City of Milwaukee
Judge Richard Baker, City of Wauwatosa
Judge Thomas Walsh, Columbia County Circuit Court
Judge James Miller, Columbia County Circuit Court*
Judge Michael Kirchman, Crawford County Circuit Court*
Judge Valerie Bailey-Rihn, Dane County Circuit Court
Judge Juan Colas, Dane County Circuit Court
Judge Stephen Ehlke, Dane County Circuit Court
Judge Shelley Gaylord, Dane County Circuit Court
Judge William Hanrahan, Dane County Circuit Court
Judge John Hyland, Dane County Circuit Court
Judge Jill Karofsky, Dane County Circuit Court
Judge Richard Niess, Dane County Circuit Court
Judge Josann Reynolds, Dane County Circuit Court
Judge John Albert, Dane County Circuit Court*
Judge Tim Duket, Dane County Circuit Court*
Judge William Foust, Dane County Circuit Court*
Judge John Markson, Dane County Circuit Court*
Judge John Murphy, Dane County Circuit Court*
Judge Gerald Nichol, Dane County Circuit Court*
Judge Sarah O’Brien, Dane County Circuit Court*
Judge Maryann Sumi, Dane County Circuit Court*
Judge Steven Bauer, Dodge County Circuit Court
Judge John Stork, Dodge County Circuit Court
Judge Andrew Bissonette, Dodge County Circuit Court*
Judge Todd Ehlers, Door County Circuit Court
Judge David Weber, Door County Circuit Court
Judge Peter Diltz, Door County Circuit Court*
Judge George Glonek, Douglas County Circuit Court
Judge Kelly Thimm, Douglas County Circuit Court
Judge Thomas Barland, Eau Claire County Circuit Court
Judge William Gabler, Eau Claire County Circuit Court
Judge John Manydeeds, Eau Claire County Circuit Court
Judge Benjamin Proctor, Eau Claire County Circuit Court*
Judge Leon Stenz, Florence County Circuit Court
Judge Dale English, Fond du Lac County Circuit Court
Judge Robert Wirch, Fond du Lac County Circuit Court
Judge Scott Wales, Fox Point Municipal Court
Judge Craig Day, Grant County Circuit Court
Judge Margaret Koehler, Iowa County Circuit Court
Judge Patrick Madden, Iron County Circuit Court
Judge Thomas Lister, Jackson County Circuit Court*
Judge Jennifer Weston, Jefferson County
Judge Chad Kerkman, Kenosha County Circuit Court
Judge Anthony Milisauskas, Kenosha County Circuit Court
Judge Mary Wagner, Kenosha County Circuit Court
Judge David Wilk, Kenosha County Circuit Court
Judge Barbara Klucka, Kenosha County Circuit Court*
Judge Todd Bjerke, La Crosse County Circuit Court
Judge Gloria Doyle, La Crosse County Circuit Court
Judge Scott Horne, La Crosse County Circuit Court
Judge Elliot Levine, La Crosse County Circuit Court
Judge Dale Pasell, La Crosse County Circuit Court*
Judge John Perlich, La Crosse County Circuit Court*
Judge Duane Jorgenson, Lafayette County Circuit Court
Judge Timothy Kay, Lake Country Municipal Court
Judge John Rhode, Langlade County Circuit Court
Judge Robert Russell, Lincoln County Circuit Court
Judge Jay Tlusty, Lincoln County Circuit Court
Judge Robert Dewane, Manitowoc County Circuit Court
Judge Mark Rohrer, Manitowoc County Circuit Court
Judge Patrick Wilis, Manitowoc County Circuit Court
Judge Darryl Deets, Manitowoc County Circuit Court*
Judge Jill Falstad, Marathon County Circuit Court
Judge Gregory Huber, Marathon County Circuit Court
Judge Lamont Jacobson, Marathon County Circuit Court
Judge Michael Moran, Marathon County Circuit Court
Judge Gregory Strasser, Marathon County Circuit Court
Judge Dorothy Bain, Marathon County Circuit Court*
Judge Michael Hoover, Marathon County Circuit Court*
Judge Carl Ashley, Milwaukee County Circuit Court
Judge David Borowski, Milwaukee County Circuit Court
Judge Ellen Brostrom, Milwaukee County Circuit Court
Judge Jane Carroll, Milwaukee County Circuit Court
Judge Dennis Cimpl, Milwaukee County Circuit Court
Judge Pedro Colon, Milwaukee County Circuit Court
Judge Gwen Connolly, Milwaukee County Circuit Court
Judge Cynthia Davis, Milwaukee County Circuit Court
Judge T. Christopher Dee, Milwaukee County Circuit Court
Judge M. Joseph Donald, Milwaukee County Circuit Court
Judge Michael Dwyer, Milwaukee County Circuit Court
Judge David Feiss, Milwaukee County Circuit Court
Judge Christopher Foley, Milwaukee County Circuit Court
Judge Lindsey Grady, Milwaukee County Circuit Court
Judge Laura Gramling Perez, Milwaukee County Circuit Court
Judge Michael Hanrahan, Milwaukee County Circuit Court
Judge David Hansher, Milwaukee County Circuit Court
Judge Michelle Havas, Milwaukee County Circuit Court

* Indicates Former or Retired 

Judge Jeffrey Kremers, Milwaukee County Circuit Court
Judge Mary Kuhnmuench, Milwaukee County Circuit Court
Judge Marshall Murray, Milwaukee County Circuit Court
Judge Frederick Rosa, Milwaukee County Circuit Court
Judge Stephanie Rothstein, Milwaukee County Circuit Court
Judge Mark Sanders, Milwaukee County Circuit Court
Judge Richard Sankovitz, Milwaukee County Circuit Court
Judge Dave Swanson, Milwaukee County Circuit Court
Judge Mary Triggiano, Milwaukee County Circuit Court
Judge Paul Van Grunsven, Milwaukee County Circuit Court
Judge J.D. Watts, Milwaukee County Circuit Court
Judge Timothy Witkowiak, Milwaukee County Circuit Court
Judge Glenn Yamahiro, Milwaukee County Circuit Court
Judge Thomas Donegan, Milwaukee County Circuit Court*
Judge Mel Flanagan, Milwaukee County Circuit Court*
Judge John Franke, Milwaukee County Circuit Court*
Judge Michael Guolee, Milwaukee County Circuit Court*
Judge William Jennaro, Milwaukee County Circuit Court*
Judge Charles Kahn, Milwaukee County Circuit Court*
Judge Daniel Konkol, Milwaukee County Circuit Court*
Judge Victor Manian, Milwaukee County Circuit Court*
Judge Dennis Moroney, Milwaukee County Circuit Court*
Judge Michael Skwierawski, Milwaukee County Circuit Court*
Judge Francis Wasielewski, Milwaukee County Circuit Court*
Judge Lee Wells, Milwaukee County Circuit Court*
Judge Derek Mosley, Milwaukee Municipal Court
Judge James Gramling, Milwaukee Municipal Court*
Judge Mark Goodman, Monroe County Circuit Court
Judge Todd Ziegler, Monroe County Circuit Court
Judge J. David Rice, Monroe County Circuit Court*
Judge Robert Kinney, Oneida County Circuit Court*
Judge Robert McKinney, Oneida County Circuit Court*
Judge Mark McGinnis, Outagamie County Circuit Court
Judge Mitchell Metropoulis, Outagamie County Circuit Court
Judge John Bayorgeon, Outagamie County Circuit Court*
Judge Thomas Wolfgram, Ozaukee County Circuit Court*
Judge Richard Ginkowski, Pleasant Prairie Municipal Court
Judge Thomas Eagon, Portage County Circuit Court
Judge Thomas Flugaur, Portage County Circuit Court
Judge John Finn, Portage County Circuit Court*
Judge Frederic Fleishauer, Portage County Circuit Court*
Judge Eugene Gasiorkiewicz, Racine County Circuit Court
Judge Wynne Laufenberg, Racine County Circuit Court
Judge David Paulson, Racine County Circuit Court
Judge Michael Piontek, Racine County Circuit Court
Judge Robert Repischak, Racine County Circuit Court
Judge Dennis Costello, Racine County Circuit Court*
Judge Dennis Flynn, Racine County Circuit Court*
Judge Wayne Marik, Racine County Circuit Court*
Judge Gerald Ptacek, Racine County Circuit Court*
Judge Steven Anderson, Rusk County
Judge Guy Reynolds, Sauk County
Judge Angela Sutkiewicz, Sheboygan County Circuit Court
Judge Timothy Van Akkeren, Sheboygan County Circuit Court
Judge Terence Bourke, Sheboygan County Circuit Court*
Judge Peter Hemmer, St Francis Municipal Court
Judge Edward Vlack, St. Croix County Circuit Court
Judge Howard Cameron, St. Croix County Circuit Court*
Judge C.A. Richards, St. Croix County Circuit Court*
Judge Ann Knox-Bauer, Taylor County Circuit Court
Judge Gary Carlson, Taylor County Circuit Court*
Judge John Damon, Trempeleau County Circuit Court*
Judge Darcy Rood, Vernon County Circuit Court
Judge Michael Rosborough, Vernon County Circuit Court
Judge Neal Nielsen, Vilas County Circuit Court
Judge Timothy Vocke, Vilas County Circuit Court*
Judge James Cypert, Village of Fox Lake
Judge Kristine Drettwan, Walworth County Circuit Court
Judge Daniel Johnson, Walworth County Circuit Court
Judge Phillip Koss, Walworth County Circuit Court
Judge David Reddy, Walworth County Circuit Court
Judge William Domina, Waukesha County Circuit Court
Judge Ralph Ramirez, Waukesha County Circuit Court
Judge Kathryn Westphal Foster, Waukesha County Circuit Court
Judge Donald Hassin, Waukesha County Circuit Court*
Judge James Kieffer, Waukesha County Circuit Court*
Judge Robert Mawdsley, Waukesha County Circuit Court*
Judge Vicki Clussman, Waupaca County Circuit Court
Judge Raymond Huber, Waupaca County Circuit Court
Judge John Hoffman, Waupaca County Circuit Court*
Judge Guy Dutcher, Waushara County Circuit Court
Judge Paul Christensen, Whitefish Bay Municipal Court
Judge Daniel Bissett, Winnebago County Circuit Court
Judge Barbara Hart Key, Winnebago County Circuit Court
Judge John Jorgensen, Winnebago County Circuit Court
Judge Scott Woldt, Winnebago County Circuit Court
Judge William Carver, Winnebago County Circuit Court*
Judge Robert Hawley, Winnebago County Circuit Court*
Judge Richard Brown, Wisconsin Court of Appeals, District 2*
Judge Neil Nettesheim, Wisconsin Court of Appeals, District 2*
Judge Edward Brunner, Wisconsin Court of Appeals, District 3*
Judge Mark Mangerson, Wisconsin Court of Appeals, District 3*
Judge Lisa Stark, Wisconsin Court of Appeals, District 4
Judge David Deininger, Wisconsin Court of Appeals, District 4*
Judge Todd Wolf, Wood County Circuit Court

* Indicates Former or Retired 

Elected Officials

Supervisor Richard Schadewald, Brown County Board of Supervisors
Mayor Michael Neitzke, City of Greenfield
Alder Rocco LaMaccia, City of Kenosha
Mayor Tim Kabat, City of La Crosse
Alder Robert Bauman, City of Milwaukee
Alder Cavalier Johnson, City of Milwaukee
Alder Jose Perez, City of Milwaukee
Mayor Dan Bukiewicz, City of Oak Creek
Common Council President Robert Muth City of Onalaska
Alder Steve Stocker, City of Sun Prairie
Mayor Dan Devine, City of West Allis
Supervisor Steve Amacher, Clark County Board of Supervisors
Chairman Wayne Hendrickson, Clark County Board of Supervisors
Reserve Judge James Miller, Columbia County Circuit Court
District Attorney Ismael Ozanne, Dane County
Supervisor Chuck Erickson, Dane County Board of Supervisors
Supervisor Dennis O’Loughlin, Dane County Board of Supervisors
Member Paul Rusk, Dane County Board of Supervisors
Supervisor Shelia Stubbs, Dane County Board of Supervisors
District Attorney Colleen Nordin, Door County
Sheriff Terry Vogel, Door County*
Supervisor David Engelbert, Door County Board of Supervisors
Supervisor Laura Vlies Wotachek, Door County Board of Supervisors
Supervisor & Town Chairman Don Sitte, Door County Board of Supervisors & Bailey’s Harbor Town
District Attorney Gary King, Eau Claire County
Supervisor Carl Anton, Eau Claire County Board of Supervisors
Supervisor Kathleen Clark, Eau Claire County Board of Supervisors
Supervisor James Dunning, Eau Claire County Board of Supervisors
Supervisor Katy Forsythe, Eau Claire County Board of Supervisors
Supervisor Ray Henning, Eau Claire County Board of Supervisors
Supervisor Pat LaVelle, Eau Claire County Board of Supervisors
Supervisor Sandra McKinney, Eau Claire County Board of Supervisors
Supervisor Sue Miller, Eau Claire County Board of Supervisors
Supervisor Stella Pagonis, Eau Claire County Board of Supervisors
Supervisor Tami Schraufnagel, Eau Claire County Board of Supervisors
Supervisor Nick Smiar, Eau Claire County Board of Supervisors
Supervisor Gerald Wilke, Eau Claire County Board of Supervisors
Supervisor Bruce Willett, Eau Claire County Board of Supervisors
District Attorney Mike Gravely, Kenosha County
Supervisor Andy Berg, Kenosha County Board of Supervisors
Supervisor Leah Blough, Kenosha County Board of Supervisors
Supervisor Rick Dodge, Kenosha County Board of Supervisors
Supervisor John Franco, Kenosha County Board of Supervisors
Supervisor Boyd Frederick, Kenosha County Board of Supervisors
Supervisor Ron Frederick, Kenosha County Board of Supervisors
Supervisor Michael Goebel, Kenosha County Board of Supervisors
Supervisor Edward Kubicki, Kenosha County Board of Supervisors
Supervisor Terry Rose, Kenosha County Board of Supervisors
Chief of Police Daniel Miskinis, Kenosha Police Department
District Attorney Tim Gruenke, La Crosse County
Supervisor Vicki Burke, La Crosse County Board of Supervisors
Supervisor Kim Cable, La Crosse County Board of Supervisors
Supervisor Maureen Freedland, La Crosse County Board of Supervisors
Supervisor Sharon Hampson, La Crosse County Board of Supervisors
Supervisor Dan Hesse, La Crosse County Board of Supervisors
Supervisor Peg Jerome, La Crosse County Board of Supervisors
Supervisor Monica Kruse, La Crosse County Board of Supervisors
Supervisor Roger Plesha, La Crosse County Board of Supervisors
Supervisor Andrea Richmond, La Crosse County Board of Supervisors
District Attorney Jenna Gil, Lafayette County
Dean Loumous, Madison Board of Education
Nicki Vander Meulen, Madison Board of Education
Alder Mark Clear, Madison Common Council
Alder Rebecca Kemble, Madison Common Council

*Indicates Former or Retired 

Alder Terry Witkowski, Milwaukee Common Council
District Attorney John Chisholm, Milwaukee County
Supervisor Jason Haas, Milwaukee County Board of Supervisors
Supervisor Willie Johnson, Jr., Milwaukee County Board of Supervisors
Supervisor David Sartori, Milwaukee County Board of Supervisors
Supervisor John Weishan, Milwaukee County Board of Supervisors
Supervisor Peggy West, Milwaukee County Board of Supervisors
Supervisor & Former State Representative Sheldon Wasserman, Milwaukee County Board of Supervisors; Wisconsin State Assembly
Court Commissioner Rosa Barillas, Milwaukee County Circuit Court
Court Commissioner Cedric Cornwall, Milwaukee County Circuit Court
Court Commissioner Kevin Costello, Milwaukee County Circuit Court
Presiding Court Commissioner Maria Dorsey, Milwaukee County Circuit Court
Court Commissioner JC Moore, Milwaukee County Circuit Court
Court Commissioner David Sweet, Milwaukee County Circuit Court
Marilyn Franklin, Nicolet School Board
Theresa Seem, Nicolet School Board
Supervisor Dan Grady, Outagamie County Board of Supervisors
Supervisor Karl Hertz, Ozaukee County Board of Supervisors
County Executive Patty Drier, Portage County
District Attorney Louis Malewski, Portage County
Supervisor Philip Idsvoog, Portage County Board of Supervisors
Supervisor Barry Jacowski, Portage County Board of Supervisors
Supervisor Dale O’Brien, Portage County Board of Supervisors
Supervisor Stan Potocki, Portage County Board of Supervisors
Supervisor Larry Sipiorski, Portage County Board of Supervisors
Supervisor Melissa Kaprelian-Becker, Racine County Board of Supervisors
Supervisor Phil Owens, Rock County Board of Supervisors
Clerk of Court Eldred Mielke, Rock County Circuit Court*
Sheriff Eric Runaas, Rock County*
Member Carla Quirk, School District of Janesville
At-Large Representative Kyle Whelton, Sheboygan Area School District
Alder Ryan Sorenson, Sheboygan City Council
Governor Tony Earl State of Wisconsin*
Chief of Police Nicholas Alexander, Superior Police Department
Sheriff Bruce Daniels Taylor County Circuit Court
Mayor Gary Kohlenberg, Town of Oconomowoc*
Clerk of Court Michelle Weisenberger , Tremepleau County
President Samuel Dickman, Village of Bayside
President Carl Krueger, Village of Brown Deer
President Robert Ruesch, Village of Hales Corners
President J. Stephen Anderson, Village of River Hills
Trustee Joseph Cardinali, Village of Somers
Trustee Kevin Hennessey, Village of West Salem
Trustee Carl, Fuda Village of Whitefish Bay
President Julie Siegel, Village of Whitefish Bay
Supervisor Charlene Staples, Walworth County Board of Supervisors
Court Commissioner Linda Saafir, Waukesha County Circuit Court
Court Commissioner Sara Scullen, Waukesha County Circuit Court
Supervisor Larry Lautenschlager, Winnebago County Board of Supervisors
Court Commissioner John Bennington, Winnebago County Circuit Court
State Representative Steven Doyle, Wisconsin State Assembly
State Representative Evan Goyke, Wisconsin State Assembly
State Representative Tod Ohnstad, Wisconsin State Assembly
State Representative Christine Sinicki, Wisconsin State Assembly
State Representative Amanda Stuck, Wisconsin State Assembly
State Representative Lisa Subeck, Wisconsin State Assembly
State Representative Don Vruwink, Wisconsin State Assembly
State Representative Josh Zepnick, Wisconsin State Assembly
State Representative Sandy Pasch, Wisconsin State Assembly*
State Representative Jon Richards, Wisconsin State Assembly*
State Senator Tim Carpenter, Wisconsin State Senate
State Senator LaTonya Johnson, Wisconsin State Senate
State Senator Chris Larson, Wisconsin State Senate
State Senator Robert Wirch, Wisconsin State Senate

*Indicates Former or Retired